Klasa IVa w Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze

11 września uczniowie klasy IVa wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze, gdzie zwiedzili Centrum Przyrodnicze oraz Planetarium Wenus.

W Centrum Przyrodniczym obejrzeliśmy wystawę Gdzie wzrok nie sięga. Pokazuje ona to, co jest niedostrzegalne gołym okiem. Panie oprowadzające nas po wystawie tłumaczyły, dlaczego nie wszystko możemy dostrzec. Dowiedzieliśmy się, że czasem nasz telefon komórkowy „widzi” więcej niż nasze oko. Poznaliśmy właściwości okularów, również tych używanych w czasie seansu w kinach 3D. Oglądaliśmy holograficzne obrazy, poznaliśmy naturę promieni UV. Niektórzy z nas próbowali pokonać alarm.

W Planetarium Wenus wzięliśmy udział w dwóch pokazach. Pierwszy odkrywał tajemnice nieba usianego gwiazdami. Ujrzeliśmy różne konstelacje gwiazd, dowiedzieliśmy się, jak odnaleźć na niebie Gwiazdę Polarną. Po krótkiej przerwie udaliśmy się w piękną podróż do świata drzew. Z głównymi bohaterami – biedronką i świetlikiem - odkrywaliśmy wspaniały świat drzew. Dowiedzieliśmy się, jakie znaczenie mają rośliny dla życia na ziemi, jak rosną drzewa, jak transportują wodę, jak produkują tlen, dzięki któremu możliwe jest życie na naszej planecie. Seans Życie drzew uświadomił nam, jak ważna jest ochrona środowiska naturalnego.

To był bardzo ciekawy dzień. Miło spędziliśmy czas i wiele się nauczyliśmy.

Danuta Dąbrowska