Szósta niemiecko-polska wymiana uczniowska w Hirschluch

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Sulechowie uczą się od 6 lat języka niemieckiego w ramach zajęć języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej niemieckiej. Swoje umiejętności językowe doskonalą nie tylko podczas regularnych zajęć, ale również w ramach pozaszkolnych ofert edukacyjnych Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Mniejszości Niemieckiej w Zielonej Górze. Ponadto Szkoła Podstawowa nr 2 w Sulechowie prowadzi ścisłą współpracę ze szkołą partnerską w Fürstenwalde. W ramach niniejszej współpracy uczniowie w dniach 15 do 20 lipca 2018r. spotkali się po raz szósty ze swoimi kolegami z Niemiec. Niemiecko-polskie spotkanie uczniowskie odbyło się w Ewangelickim Centrum Kształcenia i Spotkań Młodzieży Hirschluch. Spotkanie przebiegało tym razem pod hasłem „Wakacje nad jeziorem”. Spotkanie mogło dojść do skutku między innymi dzięki środkom z Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze. Anna Wachocz-Lądwik i Małgorzata Szwarga napisały projekt spotkania i pozyskały środki na jego realizację. Dzięki dotacji niemiecko-polskie spotkanie zorganizowano atrakcyjniej, a uczniowie mogli cieszyć się brandenburskim słońcem, przyrodą i niezapomnianą atmosferą. W pierwszym dniu wymiany odbyło się wiele gier i zabaw integracyjnych na świeżym powietrzu. Ponieważ pogoda rozpieszczała upalnym słońcem, uczniowie mogli zbudować wspólnie nad jeziorem Storkow pływające tratwy. Tratwy zostały skonstruowane zgodnie z wiedzą z zakresu materiałoznawstwa i umiejętnościami wiązania węzłów oraz planowania, a także według własnych pomysłów. Wiele radości sprawiła uczniom zwłaszcza próba wodowania tratw. Podczas zadania chodziło przede wszystkim o pracę zespołową. Grupy z radością dążyły do realizacji wspólnego celu, przy czym rozwijano umiejętność tworzenia zespołu, kreatywność, kompetencje społeczne oraz umiejętność koncentracji. W tle każdego zadania rozwijano słownictwo oraz doskonalono komunikację i wymowę. Wieczorem grupa organizowała nocne podchody z świetlnym oznaczeniem trasy, podczas których lęk, zabawa i adrenalina tworzyły niezapomniany miks. Wieczorami uczniowie mogli organizować grilla lub ognisko. Uczniowie mili również możliwość lepszego poznania miasta Storkow i Bad Saarow. Wspólnie z halabardnikiem grupa przeszła przez stare uliczki Storkow. W dowcipny i interesujący sposób halabardnik przybliżył im stare tradycje i historyczne wydarzenia w mieście. Uczniowie zwiedzili zamek w Strokow, najstarszy zamek w Brandenburgii. W Bad Saarow uczniowie spędzili niezapomniany czas nad jeziorem Scharmützelsee. Spacery, piękna pogoda, niepowtarzalna atmosfera jeziora Scharmützelsee, obustronne przyjaźnie i doskonalenie kompetencji językowych, a także rozwijanie nowych kompetencji społecznych – wszystko to doświadczyli uczniowie szóstej niemiecko-polskiej wymiany uczniowskiej, która jeszcze na długo pozostanie w ich wspomnieniach .
M.Szwarga, A. Wachocz-Lądwik