Nasi absolwenci do nas listy piszą :)

Oto list od naszej byłej uczennicy Oli Knefel, która wyjechała na roczne stypendium do Danii, do szkoły „Deutsche Nachschule Tingleff”. A wszystko to za sprawą mniejszości niemieckiej. Jednym słowem – nauka i uczęszczanie na dodatkowe zajęcia się opłacają.

Witam wszystkich. Nazywam się Aleksandra Knefel i jestem absolwentką Gimnazjum nr 2 w Sulechowie. Teraz chodzę do szkoły „Deutsche Nachschule Tingleff”w Danii w ramach rocznego stypendium.

Dostałam propozycję wyjazdu do niemieckiej szkoły od Pani Dyrektor Ewy Łysień i wraz z rodzicami uznaliśmy to za wielką szansę. Zostałam wybrana że względu na posiadane umiejętności językowe, wysokie oceny ze wszystkich przedmiotów i przede wszystkim za uczestnictwo w lekcjach mniejszości niemieckiej. Na w/w lekcjach brałam udział w różnych konkursach, projektach i dyktandach.

„Deutsche Nachschule Tingleff” jest niemiecką szkołą, do której uczęszczają osoby różnej narodowości. Mam kolegów i koleżanki z: Danii, Niemiec, Węgier, Litwy i Austrii. Poza niemieckim uczymy się też duńskiego i angielskiego. W tej szkole panuje zupełnie inna atmosfera niż w normalnych szkołach w Polsce czy w Danii. Na lekcje chodzimy z laptopami, większość zadań robimy w komputerze w odpowiednich programach. Nie mamy podręczników. Poza typowymi lekcjami każdy musi wybrać zajęcia dodatkowe spośród naprawdę wielu. Może to być np. piłka nożna, szycie, sztuka, chór, jeździectwo, fitness, prace w drewnie i inne. Nauczyciele organizują też wiele atrakcji. Na początku roku szkolnego pojechaliśmy w nocy do lasu na podchody oraz na koncert Lucasa Grahama. W jeden weekend byliśmy również na biwaku. A w styczniu całą szkołą jedziemy na tydzień do Austrii na narty. Poznałam tutaj naprawdę wiele świetnych osób. Jestem w pokoju z moją przyjaciółką Amelie. A całą naszą paczką tj. Amelie, Oliver, Oke i ja, jeździmy w weekendy do Flensburga. Na początku mojego wyjazdu nie było łatwo, ale wszyscy są tutaj bardzo mili, wyrozumiali i pomocni.

Pozdrawiam Was wszystkich

Ola