Wizyta gości z Izraela - projekt "Widzę i rozumiem"

W dniach od 25 czerwca do 1 lipca 2013 r. nasza szkoła gościła przedstawicieli z Home of Education and Sciences – High School of Jaljulya z Izraela. W ramach projektu przyjechała do nas kilkunastoosobowa grupa młodzieży wraz z opiekunami i dyrektorem szkoły, dr. Khalidem Ararem.

Autorem projektu jest p. Ewa Łysień, dyrektor naszego gimnazjum.

Wymiana międzynarodowa realizowana była w ramach szerszego projektu, realizowanego w naszej szkole, pod nazwą Widzę i rozumiem, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013.

Projekt ten został poszerzony o tzw. komponent międzynarodowy, którego zasadniczym celem jest wymiana doświadczeń, poznanie metod organizacyjno-edukacyjnych sprzyjających pozyskiwaniu wiedzy i umiejętności z zakresu przedmiotów przyrodniczych. Mówiąc jeszcze inaczej celem nadrzędnym jest poznanie ciekawych metod nauczania z naciskiem na takie przedmioty jak matematyka, fizyka i chemia. Nasz partner z Izraela (Home of Education and Sciences - High School of Jaljulya) posiada w tej materii bogaty zasób doświadczeń, których część chcielibyśmy zaszczepić na gruncie lokalnym. Nasze gimnazjum zaprezentowało naszym gościom, jak działa system oświaty w Polsce, z jakimi problemami się borykamy oraz przedstawiliśmy warsztat pracy nauczyciela w oparciu o przedmioty ścisłe.

Pobyt gości z Izraela zaplanowany został od 25 czerwca do 1 lipca. Drugiego dnia wizyty po wspólnym poznaniu się, nasi goście uczestniczyli w Szkolnym Dniu Sportu organizowanym przez gimnazjum, a następnie uczestniczyli we wspólnych zajęciach z fizyki (prowadzący nauczyciele ze strony polskiej – mgr Urszula Petri-Szrama oraz mgr Krzysztof Sadowski) oraz zajęciach laboratoryjnych z chemii, prowadzonych w budynku uczelnianym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kalsku, pod nadzorem nauczyciela gimnazjum a zarazem pracownika naukowego PWSZ dr Anny Romankiewicz.

Czwartkowy dzień, od godz. 10.00 do 13.00, minął nam na wspólnych zajęciach językowo-kulturowych, gdzie nasi goście zaprezentowali swoje tradycje, zwyczaje i metody pracy w ramach warsztatów prowadzonych przez nich dla społeczności szkolnej. Po obiedzie, w kawiarni Delicjusz, w sulechowskim zborze odbyło się spotkanie z władzami Gminy, w ramach którego goście z Izraela zapoznali się z gminą, jako jednostką samorządową. Oprócz tego nasi goście przygotowali wykłady poświęcone edukacji w Izraelu. Po części oficjalnej udaliśmy się nazajęcia rekreacyjne na sulechowskim basenie. Piątek nasi Goście spędzili w Zielonej Górze. W tym dniu zaplanowano zwiedzanie LO I, spotkanie z władzami miasta Zielona Góra oraz z przedstawicielem Urzędu Marszałkowskiego. Był także czas wolny, podczas którego podziwialiśmy uroki naszej lokalnej stolicy, przechadzając się uliczkami Zielonej Góry. Następnego dnia goście spędzili dzień u polskich rodzin, uczestników projektu. Niedziela – w tym dniu pokazaliśmy naszym gościom uroki ziemi lubuskiej. Przed południem odwiedziliśmy Międzyrzecki Rejon Umocniony, a po obiedzie na specjalne zaproszenie Państwa Krojcigów przybyliśmy do winnicy w Górzykowie. Ten wspaniały dzień, pełen niezapomnianych wrażeń zakończyliśmy wspólnym zwiedzaniem portu w Cigacicach oraz wycieczką po rzece Odrze W poniedziałek nasi goście odlecieli do domu.

Mam nadzieję, że wizyta ta nie była ostatnią wizytą w naszej szkole. Wkrótce także i my będziemy mogli bliżej przyjrzeć się bliżej edukacji u naszego partnera. W najbliższym czasie z rewizytą uda się grupa młodzieży szkolnej wraz z opiekunami i przedstawicielami Gminy Sulechów. Mam nadzieję, że po powrocie będziemy mogli pochwalić się nowymi doświadczeniami z którymi na pewno podzielę się z Wami na stronie naszej  szkoły.

Dariusz Wójcik - koordynator ds. technicznych i promocji

Zobacz zdjęcia w galerii:

Wizyta gości

Dzień sportu 2013