Konferencja połączona z Festiwalem Nauki - podsumowaniem projektu „Widzę i rozumiem”

12 czerwca 2014 r.  w sulechowskim Zborze odbyła się konferencja połączona z Festiwalem Nauki, będąca podsumowaniem projektu „Widzę i rozumiem” realizowanego przez Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Sulechowie. Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Na zaproszenie dyrektora szkoły, pani Ewy Łysień swoją obecnością zaszczycił nas burmistrz Sulechowa, pan Roman Rakowski, przedstawicielka Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego, pani Małgorzata Jażdżewska, pracownicy urzędu miejskiego w Sulechowie, radni, przedstawiciele placówek oświatowych, nauczyciele a przede wszystkim uczniowie wraz z rodzicami. Projekt „Widzę i rozumiem” realizowany był w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego głównym celem  było wdrożenie programu edukacyjnego wśród 85 uczniów poprzez podniesienie jakości i skuteczności  nauczania z takich przedmiotów jak matematyka, fizyka i chemia. W związku z tym od listopada 2012 do czerwca 2014 r. zrealizowane zostały zajęcia, które z wykorzystaniem technik ICT, zajęć laboratoryjnych i innych aktywnych metod wyposażyły uczniów w kluczowe umiejętności przydatne  przede wszystkim na gruncie przedmiotów ścisłych. Aby wzmocnić te działania, unowocześniono zaplecze dydaktyczne przede wszystkim z chemii  i fizyki oraz zakupiono liczne pomoce naukowe, które pozostaną w szkole i będą służyć  kolejnym rocznikom. Podsumowaniem ww. działań był wyjazd uczniów wraz z opiekunami do Warszawy. W ramach dwudniowego pobytu w stolicy uczestnicy projektu mogli cieszyć się wieloma atrakcjami, które zaplanowano w czasie tej podróży. Głównym punktem programu  był wstęp do Centrum Nauki Kopernik. Młodzież mogła sprawdzić wiedzę i umiejętności zdobyte na zajęciach projektowych  poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach.

W czasie konferencji  kierownik projektu, pan Grzegorz Anyszko zaprezentował przebieg projektu i jego efekty a dyrektor szkoły, pani Ewa Łysień  przedstawiła rezultaty komponentu międzynarodowego.  Zasadniczym celem współpracy ponadnarodowej była wymiana doświadczeń oraz poznanie metod organizacyjno-edukacyjnych sprzyjających pozyskiwaniu wiedzy i umiejętności z zakresu przedmiotów przyrodniczych. W związku z tym odbyły się dwie wizyty studyjne – partnera izraelskiego w Polsce oraz polskich dzieci, nauczycieli i przedstawicieli organu prowadzącego szkołę w Izraelu. Szkoła partnerska  z Izraela (Home of Education and Sciences - High School of Jaljulya) posiada w tej materii bogaty zasób doświadczeń, których część  zostanie wdrożona w naszym gimnazjum.

Na zakończenie konferencji  odbyły się prezentacje projektów uczniowskich z chemii i fizyki w ramach działania Mistrz Laboratorium. Spośród pięciu  przedstawionych projektów Kapituła wyróżniła dwa . Pierwszy z nich pt. „Co tak ładnie pachnie?-czyli chemia kosmetyków” zrealizowany został przez uczennice klasy II A- Zuzannę Zawalniuk, Karolinę Wojtaszczyk i Celinę Bazewicz pod opieką dr Anny Romankiewicz. Autorkami projektu z fizyki pt. „Oszczędzanie energii elektrycznej” były Natalia Witkowska, Anna Wojciechowska i Malwina Jankowiak, także z klasy II A. Opiekunem tej grupy projektowej był mgr Krzysztof Sadowski.

Należy podkreślić, że wszyscy uczestnicy projektu otrzymali pamiątkowe certyfikaty, autorom nagrodzonych projektów wręczono statuetki.  Po części oficjalnej zaproszono gości na poczęstunek, który był miłym podsumowaniem tego dnia.

Za zaangażowanie w realizację projektu i dbanie o jego właściwy i merytoryczny przebieg serdecznie wszystkim  współpracownikom dziękujemy!

dyrektor szkoły Ewa Łysień
asystent ds. promocji Dariusz Wójcik