Wymiana ze szkołą partnerską z Fürstenwalde

Wort-Ort-Hand, pod takim hasłem odbyło się w zeszłym tygodniu (08-13 października) w Ewangelickim Centrum Kształcenia i Spotkań Młodzieży Hirschluch (Niemcy) polsko-niemieckie spotkanie. Uczniowie naszej podstawówki i szkoły partnerskiej z Fürstenwalde pracowali wspólnie nad odkryciem polskich śladów w bliższej i dalszej okolicy.

W niedzielę i poniedziałek pracowaliśmy nad konsolidacją grupy – były zabawy integracyjne, animacje językowe, rallye po ośrodku i wiele innych ciekawych polsko-niemieckich gier.

We wtorek w Fürstenwalde zwiedziliśmy wspólnie katedrę oraz muzeum, po których oprowadzał nas przewodnik po miejscach pamięci Ingolf Pötsch. Czas wolny młodzież spędziła na fotografowaniu ciekawych miejsc w mieście, zwiedzaniu i plotkach w klubie młodzieżowym Alpha.

Środa to był wielki dzień, pojechaliśmy autobusem, pociągiem, szybką kolejką i znów autobusem do Berlina, do Domu Konferencji Wansee, gdzie uczniowie mogli samodzielnie popracować na tematy historyczne, a konkretnie te związane z II wojną światową. Potem było zwiedzanie Alexanderplatz i tak zwany shopping.

W czwartek mogliśmy trochę odpocząć i popracować nad prezentacjami z dni poprzednich. I wieczorem clou programu, grill i dyskoteka.

W piątek łzom i szlochom nie było końca. Pożegnanie było długie i smutne. Mamy nadzieję, że te kilka miesięcy do następnego spotkania zleci migiem.

W tym miejscu chcielibyśmy podziękować PNWM i JuSeV za wsparcie finansowe, bez którego spotkanie nie mogłoby się odbyć.

Ola:

"Na wymianie poznałam mnóstwo wspaniałych ludzi, z którymi zamierzam utrzymywać kontakt. Świetnie się bawiłam z koleżankami i kolegami zarówno z Polski jak i z Niemiec. Nauczyłam się wielu nowych słów w języku niemieckim i dowiedziałam się wiele o życiu i nauce w Niemczech.
Było naprawdę świetnie!"

Arek:

"Na wymijanie bawiłem się świetnie. Poznałem wiele osób z którymi na dzień dzisiejszy utrzymuję kontakt. Nauczyłem się wielu nowy rzeczy oraz zwiedziłem i poznałem historie Fürstenwalde. Nie mogę się doczekać kolejnej wymiany."

Amelia:

"Na wymianie była przyjazna atmosfera, wszyscy trzymaliśmy się razem. Poznałam tam nowych znajomych oraz przyjaciół. Było dużo zabawy, ale też podszkoliliśmy tam swój niemiecki i dowiedzieliśmy się nowych rzeczy o tym kraju. Gdy przyszedł czas rozłąki każdy się rozpłakał i nikt nie chciał wracać do domu. Codziennie z nimi piszę i rozmawiam."

Roksana:

"Jeżeli chodzi o wiadomości na temat zwiedzania, uważam, że ten wyjazd należy do jednego z najlepszych, ponieważ mogliśmy dowiedzieć się ciekawej historii o Berlinie i nie tylko. Bardzo podobało mi się też w Fürstenwalde, gdyż odwiedziliśmy katedrę, w której dowiedzieliśmy się fascynujących informacji o jej przeszłości. Zwróciłam uwagę również podczas pobytu W Domu Konferencji Wannsee na naszego przewodnika, w którym zaciekawiło mnie, że osoba obywatelstwa niemieckiego tak dobrze nauczyła się języka polskiego. Bardzo uważnie wsłuchałam się w opowieść o tym zabytku, gdyż przewodnik nas po nim oprowadzał bardzo dokładnie i interesująco. Mówiąco samym pobycie w Hirschluch, pracach w grupach oraz integracji uczniów, było to bardzo interesujące doświadczenie. Wszyscy, mam nadzieję, nauczyliśmy się wzajemnie szanować i kochać jak jedną wielką rodzinę. Nabyliśmy też większych umiejętności w rozmowach ze sobą jak i pracach razem. Podobały mi się również zabawy, które polegały nie tylko na wzajemnym zaufaniu, lecz na wspólnym działaniu. W ostatnich dwóch dniach pokazaliśmy wszyscy dzięki uczuciom, które nas połączyły, że bardzo się ze sobą zżyliśmy i czego się tak naprawdę nauczyliśmy. Chciałabym jeszcze pojechać na tak fascynującą wycieczkę z tak wspaniałymi osobami."

Anna Wachocz-Lądwik