V Konkurs "CZYTANIE WARTE ZACHODU"

Zapraszamy uczniów klasy II i III gimnazjum do udziału w V Konkursie

CZYTANIE WARTE ZACHODU

1. Celem Konkursu jest propagowanie czytelnictwa wśród młodzieży szkolnej, ujawnianie talentów i rozwijanie zainteresowań humanistycznych, promowanie polskiej literatury współczesnej oraz twórczości Adama Mickiewicza.

2. Aby wziąć udział w konkursie należy przeczytać 10 lektur zaproponowanych przez organizatora i rozwiązać 30 zadań zamkniętych testu. Zadania opracowują członkowie Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza.

3. Konkurs odbywa się pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty. Laureaci i finaliści konkursu uzyskują punkty rekrutacyjne zgodnie z Zarządzeniem Lubuskiego Kuratora Oświaty w sprawie rekrutacji do szkół publicznych.

4. W Konkursie przewidziano nagrodę finansową w wysokości 500 zł dla zwycięzcy ufundowaną przez organizatorów oraz sponsorów Konkursu, a także nagrody rzeczowe dla pozostałych laureatów.

5. Zgłoszenie udziału w Konkursie przyjmuje nauczyciel bibliotekarz do 15 listopada 2017.

6. Szkolny etap konkursu odbędzie się 27 lutego 2018 r.

Wykaz lektur obowiązujących w V Konkursie dla uczniów gimnazjów województwa lubuskiego

CZYTANIE WARTE ZACHODU – etap I

1. Adam Mickiewicz, Świteź.
  2. Stefan Chwin, Tajemnica „dobrego zła”, „Gazeta Wyborcza” 2002, nr 16 (wyd. z dnia 19 stycznia), s. 18.
  3. Jacek Dukaj, Katedra.
  4. Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach (trzy wybrane opowiadania).
  5. Paweł Huelle, Winniczki, kałuże, deszcz[w:] tegoż Opowiadania na czas przeprowadzki.
  6. Ryszard Kapuściński, Pińsk, Skacząc przez kałuże, Pułapka, [w:]tegoż Imperium.
  7. Sławomir Mrożek, Lolo.
  8. Magdalena Parys, Czarny koc [w:] NieObcy. 21opowieści, żeby się nie bać. Polscy pisarze dla uchodźców.
  9. Marcin Szczygielski, Za niebieskimi drzwiami.
  10. Małgorzata Warda, 5 sekund do Io

I. G.