Wycieczka do Centrum Nauki Keplera (Planetarium Wenus i Centrum Przyrodnicze) - klasa 4a

01 lutego uczniowie klasy IVa odwiedzili Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze, gdzie zwiedzali Centrum Przyrodnicze oraz Planetarium Wenus.

W Centrum Przyrodniczym mieliśmy okazję obejrzeć wystawę „Połącz się!”, która przybliżyła nam zagadnienie komunikowania się na odległość.

Przedstawione eksponaty przybliżyły nam historię rozwoju i metody porozumiewania się, nadawania sygnałów oraz tworzenia i użytkowania kodów komunikacyjnych. Człowiek o komunikowaniu się myślał od zarania dziejów cywilizacji i próbował to robić na różne sposoby. Takie sposoby jak alfabet Morse’a, kod flagowy, porozumiewanie się poprzez rury... i wiele innych równie ciekawych :)

Doświadczyliśmy widowiskowych zjawisk związanych z rozchodzeniem się fal dźwiękowych i elektromagnetycznych.

W Planetarium Wenus przenieśliśmy się w czasie do XIX-wiecznej Anglii, gdzie poznaliśmy Karola Darwina – przyrodnika i twórcę teorii ewolucji.
Co sprawia, że powstają nowe gatunki roślin i zwierząt? Karol Darwin opowiedział nam o tym, jak odwiedzając Galapagos opracował teorię doboru naturalnego i zabierał nas ze sobą w podróż dookoła świata.
Poznaliśmy latimerie, ryby będące żywymi skamielinami; zabawnego ptaka głuptaka niebieskonogiego; niewidome lustrzenie meksykańskie i wiele innych przedziwnych gatunków zwierząt.

To był wspaniale spędzony dzień. Było mnóstwo zabawy i emocji, a na dodatek niepostrzeżenie przemycono nam też trochę wiedzy:)
Agata Erdmańska