Dzień Kobiet w świecie mężczyzn? Godzina wychowawcza w klasie 4a

Zbliżający się Dzień Kobiet to okazja by porozmawiać o roli płci pięknej w męskim świecie. To był temat dzisiejszej godziny wychowawczej w klasie IVa.
Uczniowie zostali podzieleni na grupy, a ich zadaniem było odpowiedzieć na następujące pytania:

Wspólnie odczytaliśmy odpowiedzi. Jeżeli wśród nich było więcej mężczyzn niż kobiet, to pionek z danej grupy lądował do słoika z napisem „M”, jeżeli kobiet, to do słoika z napisem „K”.

Postawiliśmy sobie pytania:
  • Dlaczego wśród sławnych osób przeważają mężczyźni? A gdzie są w takim razie kobiety?
  • Czy wszystkie zawody może wykonywać każdy człowiek, czy każdy się do wszystkiego nadaje?
  • Czy są takie dziedziny życia, w których przeważają kobiety lub mężczyźni i dlaczego tak się dzieje?
  • Kto wykonuje prace związane z domowymi obowiązkami?

Uczniowie chętnie wymieniali swoje poglądy. Zauważyliśmy, że każdy człowiek ma swoje predyspozycje, możliwości, potrzeby i to niezależnie od płci. Każdy powinien mieć możliwość wyboru - niech zdobywa, dąży do celu i osiąga sukcesy, niech żyje godnie w poczuciu, że prawa są równe dla każdego.

Pod koniec zajęć obejrzeliśmy film "Piękno kobiet przez dziesięciolecia".

Agata Erdmańska

Lekcja została przeprowadzona na podstawie scenariusza w ramach projektu Kreatywna Pedagogika