„Przyłapany ” – chwalenie trochę inaczej - lekcja wychowawcza w klasie 4a

Klasa 4a na dzisiejszej godzinie wychowawczej ozdabiała przyniesione słoiki, które pozwolą nam od przyszłego poniedziałku bawić się w "PRZYŁAPANY/PRZYŁAPANA".
Chcemy dzięki temu wzmocnić pozytywne zachowania, zmniejszyć ilość zachowań niepożądanych, a także budować naszą samoocenę.

Choć nazwa "Przyłapany/Przyłapana" nie brzmi zbyt przyjemnie, (bowiem przyłapywanie zwykle kojarzy nam się z zauważaniem tego, co niekoniecznie jest fajne) - tym razem przyłapywać będziemy się tylko na tym co miłe i przyjemne. Przyrównać to można do pracy detektywa, który jest bardzo czujny i potrafi wychwycić nawet najmniejsze drobiazgi.

Co robimy?

• Każdy uczeń z klasy 4a ma SWÓJ własny, podpisany słoik. Wychowawca również :)
  • Na karteczkach (dla uczniów przygotowane białe karteczki, dla nauczycieli i pracowników szkoły - żółte) zapisujemy lub rysujemy POZYTYWNE rzeczy, na których przyłapaliśmy inną osobę – tak często jak tylko to jest możliwe.
    Karteczkę wrzucamy do słoika osoby przez nas chwalonej.
  • Raz na 2 tygodnie wszyscy spotykamy się by przeczytać zapisy na karteczkach, które znajdują się w pojemniku.
    Rozmawiamy na temat tego co nas szczególnie ucieszyło, co zdziwiło, czego nowego dowiedzieliśmy się o sobie.

Z niecierpliwością czekamy na pierwsze "przyłapania".

Zobacz zdjęcia

Sposób opracowany przez p.Annę Karcz (psycholog dziecięcy, terapeuta pedagogiczny)