Wycieczka klasy IV i V do Poznania i Centrum Edukacyjnego Łamigłówka

W poniedziałek 17 czerwca uczniowie klasy IV i V uczestniczyli w wycieczce do Poznania.
Pierwszym punktem naszej wycieczki był spacer po Starym Rynku stolicy Wielkopolski. Uczniowie zobaczyli wiele zabytkowych i historycznych budynków oraz największą atrakcję – koziołki na wieży ratuszowej. Dowiedzieli się skąd wziął się Poznań, dlaczego Koziołki trykają się na ratuszowej wieży i dlaczego hejnał z wieży uratował miasto.

Potrafią już przetłumaczyć z poznańskiej gwary wierszyk:
"W antrejce na ryczce
Stały pyry w tytce
Przyszła niuda, spucła pyry
A w wymborku myła giry"

Kolejnym punktem wycieczki był udział w warsztatach matematycznych prowadzonych przez Centrum Edukacyjne Łamigłówka. Podczas zajęć uczniowie zostali zapoznani z ciągiem liczb, zwanym ciągiem Fibonacciego, którego regułę odnajdziemy w budowie wielu wytworów natury. Dodatkowo poznaliśmy budowę niektórych kwiatów, owoców i liści pod kątem zgodności ich budowy z regułą ciągu. Uczniowie poznali także budowę plastra miodu i dowiedzieli się – „Skąd pszczoły wiedziały, że ich komórka powinna być częścią dwunastościanu rombowego”. Po zajęciach dzieci miały możliwość nauki poprzez zabawę, korzystając z interaktywnych eksponatów, zabawek, gier logicznych, modeli oraz programów multimedialnych.

Agata Erdmańska
Danuta Dąbrowska