Piankowe wyzwanie, czyli Marshmallow Challenge w klasie VIa

Słyszeliście kiedyś o Marshmallow Challenge – czyli piankowym wyzwaniu?
To zabawa wymagająca myślenia i eksperymentowania, a przy tym dająca mnóstwo frajdy! Dziś na lekcji wychowawczej uczniowie klas VIa wzięli udział w takim wyzwaniu!

Mogło być słodko… Gdyby nie to, że na cztery osoby przypadała tylko jedna pianka Marshmallow. Do tego 20 nitek makaronu spaghetti, po metrze nitki i taśmy klejącej. Polecenie zawierało się w prostym zdaniu: „Wykorzystując dostępne materiały zbudujcie w przeciągu 18 minut wieżę ze spaghetti i umieśćcie na jej szczycie piankę Marshmallow”.

Zadanie z pozoru mieli banalnie proste – w osiemnaście minut ułożyć jak najwyższą wieżę z makaronu. A na jej czubku umieścić piankę. Ta nie miała prawa spaść. Uczniowie robili swoje, konstruowali rachityczne wieże, próbowali, która będzie stabilniejsza – ta o trzech, czterech czy może pięciu ramionach podstawy, ta przyklejona taśmą do podłoża, czy budowana nisko nitkami spaghetti – a pianki na koniec i tak robiły, co chciały.

Wprawdzie konkurs nie został rozstrzygnięty, lecz w trakcie wykonywania zadania współpraca kwitła a zabawa była przednia.

A przecież o to chodziło :)

Agata Erdmańska