Mega Misja klasy 2a - zadanie 9

Fakty, opinie i bliźniaki.
Cel lekcji: Wyrażanie własnej opinii.
Nauczyciel wprowadził dzieci w treść audiobooka. Uczniowie posłuchali fragmentu baśni „Śpiąca królowa” Charles'a Perraulta w adaptacji Artura Oppmana. To historia pięknej królewny -Zosi, której w dniu chrztu zła wróżka przepowiedziała, że gdy dziewczyna skończy szesnaście lat, ukłuje się wrzecionem i zaśnie —będzie mógł ją obudzić dopiero pocałunek księcia. Uczniowie mieli za zadanie wypowiedzieć się na temat wysłuchanego audiooboka. Nauczyciel zachęca do szczerego oceniania. Uczniowie zaczynają zdania od Moim zdaniem..., Podoba mi się..., Nie podoba mi się...Nauczyciel wyjaśnił dzieciom, że wypowiedzi, które układali na temat wysłuchanego fragmentu są to właśnie ich opinie.

Opinie poprzedzamy konkretnymi zwrotami. Fakty to informacje o tym, kto jest autorem tekstu, kto czyta, o czym opowiada narrator, jak zachował się bohater. Uczniowie utrzymali komplet karteczek: F (oznacza fakt) i O (oznacza opinia). Nauczyciel przeczytał przykłady zdań, a zadaniem dzieci było po usłyszeniu zdania i pytania: Czy to fakt, czy opinia? podnieść odpowiednią karteczkę. W kolejnym etapie uczniowie podzieleni zostali na grupy, odszukiwali różne obrazki ukryte w klasie. Następnie każda z grup wypowiadała się na ich temat. Zespół klasowy wspólnie ustalił, że należy szanować opinię innych i ją nie krytykować.