Mega Misja klasy 2a - zadanie 11

Nie oddamy Psotnika- czyli o prawach małych autorów.
Cel: Zdobywam informacje kim jest autor i jakie są jego prawa.
Dzieci usiadły w kręgu; ułożyły przed sobą własne prace. Opowiedziały po kolei w 2-3 zdaniach o swojej pracy (np. jaki ma tytuł lub o czym jest, w jakich okolicznościach powstała, dlaczego jest dla nich ważna). Nauczyciel powiedział, że każdy i każda z nich jest autorem lub autorką. Autor/autorka to osoba, która stworzyła coś samodzielnie, według własnego pomysłu. Nauczycielka podziękowała dzieciom, że jako autorki i autorzy zechcieli się podzielić swoją twórczością, czyli pokazać ją kolegom i koleżankom. Uczniowie ułożyli swoje dzieła na podłodze albo na ławkach zsuniętych w środku sali. Następnie nauczycielka rozdała karteczki z ich imiona i nazwiskami. Każdy ułożył karteczkę przy swojej pracy. Nauczyciel poprosił o zamknięcie oczu i niektóre karteczki zabrał, a inne pozamieniał. Dzieci udały się do swoich prac i okazało się, że są podpisane innymi imionami i nazwiskami. Wspólnie porozmawialiśmy jak czuje się osoba, której pracę ktoś sobie przywłaszczył. W podsumowaniu stwierdziliśmy, że zachowania takie są niezgodne z prawem, a każdy ma prawo do swojej pracy.

Małgorzata Andrzejewska