Matematyczne Biuro Śledcze w klasie 5a - Przypadek samolubnego Krasnala

Uczniowie klas 5 szukają samolubnego Krasnala, który skradł pierniczki, a przy okazji sprawdzają jak radzą sobie z działaniami na ułamkach zwykłych.
Zadania z serii Matematyczne Biuro Śledcze naprawdę wciągają :)

Matematyczne Biuro Śledcze

Przypadek samolubnego Krasnala.

20 grudnia 2019 roku

Akta sprawy nr 12/12/2019

Jak zwykle w grudniu wszystkie Krasnale były zajęte przygotowaniami do Świąt. Uwielbiały ten czas zawieszania iluminacji, robienia porządków oraz… tak, pieczenia i ozdabiania pierników! Papa Krasnal co roku gromadził wszystkie upieczone w okresie przedświątecznym pierniki, by na koniec wspólnie z całą społecznością krasnalską udekorować je. Tak przygotowane pierniki miały zawisnąć na wszystkich choinkach w mieście i cieszyć swoim wyglądem oraz smakiem. A ze względu na ich magiczny skład, nadawały się nawet dla ptaków i innych drobnych zwierząt.

Nadszedł w końcu ten radosny dzień ozdabiania pierników, Papa Krasnal udał się do swojej tajemniczej skrytki z piernikami i ze zdumieniem odkrył, że brakuje mu prawie 1/3 przygotowanych pierników.

(...)

Papa Krasnal wezwał na pomoc Matematyczne Biuro Śledcze, doskonale znające się na matematyce dzieci z klasy 5A Szkoły Podstawowej nr 2 w Sulechowie i poprosił o pomoc w uratowaniu świąt. Uczniowie od razu zgodzili się pomóc. Papa Krasnal przekazał im listę podejrzanych o samolubstwo krasnali i 5 wskazówek. Młodzi detektywi rozwiązując kolejne wskazówki mogli eliminować kolejnych podejrzanych. Na końcu zostanie na liście jedna osoba – samolubny krasnal, który skradł pierniki.