Klasa 3a odkrywa mnożenie kratowe

Ćwiczenie mnożenia na małych liczbach dla jednych uczniów jest nudne, a dla części nadal stresujące. Część uczniów zna tabliczkę mnożenia, bo kazano nauczyć się jej na pamięć, część dodaje w pamięci, aby szybko podać wynik, a część nie potrafi obliczyć prostego mnożenia przez siebie dwóch dowolnych cyfr. Jak w tym momencie zainteresować uczniów mnożeniem tak, aby dla każdego było ciekawie?

Mnożenie kratowe jest nauką tabliczki mnożenia w atrakcyjny dla ucznia sposób. Wykonując działania na dużych liczbach, uczeń dokonuje czegoś do tej pory nieosiągalnego i przy okazji stara się sam zauważyć, że do tego wystarczy znać kilka podstawowych działań na liczbach w zakresie 100.

Trzecioklasiści z zapałem i uśmiechem obliczali kolejne iloczyny. O tym jakie działanie należy obliczyć decydowały kości dziesięciościenne. Nauka matematyki powinna wywołać emocje i radość u ucznia. Wiedza jest wtedy szybciej przyjmowana i na dłużej zapamiętywana.

Agata Erdmańska