Ile kropki jest w matematyce? Ile matematyki jest w kropce?

Od kilku lat 15 września jest dniem wyjątkowym na niemal wszystkich kontynentach. W ponad 180 krajach obchodzony jest wtedy Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli święto kreatywności, odwagi i zabawy.

W naszej szkole klasa IVa włączyła się w działania związane z tym wyjątkowym świętem. Lekcje rozpoczynał animowany filmik o małej Vashti, od historii której tak naprawdę wszystko się zaczęło. Bohaterka to dziewczynka z książki Reynoldsa, która dzięki swojej nauczycielce odkrywa talent do... rysowania kropek. Dzięki wychowawczyni, która powiesiła jej małą kropkę w swojej galerii - Vashti zaczyna w siebie wierzyć. W dodatku wiarę w siebie przekazuje dalej - pomaga kolejnej osobie odkryć swoje mocne strony. Każdy coś potrafi, każdy ma jakiś talent - to przesłanie, idea tego święta.

W czasie tej niecodziennej lekcji uczniowie z wielkim zaangażowaniem rozwijali talent kreatywności matematycznej i logicznego myślenia. Podczas burzy mózgów zastanawiali się nad tym, ile kropki jest w matematyce i czy można znaleźć matematykę w kropkach? Tworzyli własne matematyczne kropki - które dzięki aplikacji Quiver stawała się piękną kulą. Zmierzyli się również z wykreślanką iloczynową dzięki której przy okazji emocjonującej zabawy powtarzali tabliczkę mnożenia.

Do ożywiania swoich kropek dołączyła również klasa VIIa na lekcji z wychowawcą.

Wszyscy dobrze się bawili i mam nadzieję uwierzyli, że każdy z nas może być mistrzem w jakiejś dziedzinie. Każdy bowiem potrafi tworzyć. Czasem wystarczy zacząć od kropki…