Wprowadźmy domowe zasady ekranowe

Czy wiedzą Państwo, że aż 75% sześciolatków sprawnie posługuje się nowymi technologiami, ale tylko 9% potrafi dobrze zasznurować buty? Dorośli zarzucają dzieciom, że spędzają cały czas przed ekranem, że trudno znaleźć dla nich inną rozrywkę, ale to samo słyszymy od dzieci - opowiadają, że rodzice są nieobecni, że nie słyszą, co się do nich mówi, a na pytania odpowiadają kiwając głową, przeglądając w tym czasie profile w mediach społecznościowych... Zastanówmy się, ile razy zdarzyło nam się rozmawiać z naszymi dziećmi nie odrywając wzroku od ekranu telefonu czy komputera? Ile razy pozwoliliśmy dzieciom na zbyt długą zabawę przed ekranem tylko po to, żebyśmy mieli czas dla siebie? A może już zdarzają się naszym dzieciom wybuchy złości i agresji w momencie, w którym chcemy przerwać im zabawę przed monitorem?

Zachęcam Państwa do zapoznania się z II odsłoną kampanii pt. DOMOWE ZASADY EKRANOWE – „ZADBAJ O DZIECIĘCY MÓZG”, która powstała w ramach działań Polskiego Centrum Programu „Safer Internet”. Najpierw obejrzyjcie krótki filmik, a jeśli odnajdujecie siebie w niektórych sytuacjach w nim zawartych lub po prostu chcielibyśmy w swoich domach wprowadzić zasady bezpiecznego korzystania z telefonów / komputerów / tabletów, to koniecznie wejdźcie na stronę http://domowezasadyekranowe.fdds.pl i zapoznajcie się co i jak zrobić, aby ekrany nie zastąpiły w życiu Waszym i Waszych dziećmi osób bliskich, wspólnie spędzanego czasu lub po prostu bycia razem.

Marta Mucha
psycholog