Matematyczna doskonałość - 23 listopada: Dzień Fibonacciego

Co wspólnego mają ze sobą muszla ślimaka, obraz Dürera "Adam i Ewa", kwiat słonecznika i kanon D-dur Pachelbela?

W każdym z nich pobrzmiewa echo najbardziej intrygującej i najczęściej spotykanej w przyrodzie sekwencji liczb zwanej w matematyce ciągiem Fibonacciego.

Leonardo Fibonacci to włoski matematyk z przełomu XII/XIII wieku, który odkrył swój słynny ciąg, w którym każda kolejna liczba jest sumą dwóch poprzednich. I tak otrzymujemy:

1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34,...

Nie byłoby w tej zależności nic nadzwyczajnego, jednak pojawia się ona niemal wszędzie wokół nas, m.in. w przyrodzie, anatomii ludzkiego ciała, sztuce, architekturze, muzyce, informatyce. Geometryczna interpretacja tego ciągu przedstawia się jako złota spirala Fibonacciego, którą świetnie obrazują kształty galaktyk, muszelek, a nawet budowa naszego DNA.​

Z okazji matematycznego święta, uczniowie wzięli udział w szeregu zadań, związanych z ciągiem Fibonacciego. Po krótkiej prezentacji i projekcji filmowej, powstały geometryczne konstrukcje złotej spirali.