Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu "Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

Przypominamy o netykiecie

Netykieta jest zbiorem zasad kultury obowiązującej wszystkich w Internecie. Celem netykiety jest stworzenie dobrych ram dla działania społeczności internetowej oraz przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom w sieci. Zasady te służą nam wszystkim abyśmy mogli tworzyć zdrową społeczność, która szanuje drugiego człowieka oraz potrafi zareagować na niewłaściwe zachowania w Internecie.

Klasa 4a, 5a, 5b, 7a i 8a - lekcje zdalne w Interlandii

Wspólnie przypomnieliśmy sobie o ważnych kwestiach związanych z naszym bezpieczeństwem w sieci. W myśl zasady „nauka przez zabawę” zagraliśmy w edukacyjną grę Interlandia, która została przygotowana przez portal Asy Internetu.

W trakcie gry, w krainach:

• Wieża Skarbów,
  • Królestwo Życzliwości,
  • Góra Uważności,
  • Rzeka Rzeczywistości

zmagaliśmy się z hakerami, wyłudzaczami danych, niedyskretnymi udostępniaczami i hejterami oraz dowiedzieliśmy się unikać czyhających na nas w sieci niebezpieczeństw.