Zielone serce szkoły- otwarcie Ekopracowni

10 października 2023 r. na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 im Jana Pawła II w Sulechowie otwarto nowoczesną ekopracownię. Projekt będzie trwał cały rok szkolny. Za jego realizację odpowiada szkoła a sfinansowany został w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze przy wsparciu Gminy Sulechów. Całkowity koszt stworzenia pracowni wynosi 57 700,00 zł z czego 50 000,00 zł dotują wymienione wcześniej Fundusze. Jest to innowacyjny program edukacyjny, który ma na celu promowanie ekologii, zrównoważonego rozwoju oraz odpowiedzialności społecznej wśród uczniów i społeczności szkolnej. Idea projektu zakłada stworzenie specjalnej przestrzeni, w której uczniowie będą mieli okazję do nauki i eksperymentowania z ekologicznymi praktykami oraz rozwijania świadomości ekologicznej.

Uroczystość uświetniły występy uczniów naszej szkoły. Wiersze o ekologii pięknie zaprezentowali Tymoteusz Wikera (zobacz) oraz Anna Greszczyk (zobacz).
W wydarzeniu uczestniczyli liczni goście związani z edukacją i ochroną środowiska. Gminę Sulechów reprezentował Burmistrz Sulechowa pan Wojciech Sołtys a Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze Prezes Mariusz Herbut. Byli również z nami: Skarbnik Gminy Sulechów pan Marcin Fafuła, Kierownik Wydziału Spraw Społecznych, Oświaty, Kultury i Sportu pani Krystyna Knyspel, z-ca Kierownika Tomasz Zygmunt, Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu pani Anna Łagoda, przedstawicielka firmy B+C Energia z.o.o. pani Ewelina Pawłowska, Prezes Fundacji Przyszłość pan Jakub Tyliszczak oraz dyrektorzy jednostek organizacyjnych z gminy Sulechów i powiatu zielonogórskiego.
Realizacja programu Ekopracownia nie byłaby możliwa bez wsparcia wielu lokalnych instytucji i firm. Szkoła Podstawowa nr 2 w Sulechowie współpracuje z takimi partnerami jak Gmina Sulechów, Polenergia, Nadleśnictwo Sulechów, Fundacja Przyszłość oraz firma B+C Eko Energia z.o.o.
To dowód na to, że troska o środowisko jest wspólnym celem wielu podmiotów i że tylko razem możemy osiągnąć pozytywne zmiany.
Podczas spotkania zaprezentowano nowoczesne narzędzia dydaktyczne, które zostały zakupione na wyposażenie pracowni m.in. mikroskopy, Modułowe Pracownie Przyrodnicze -powietrze, woda i energia.

W ramach projektu szkoła zorganizuje cykl ekolekcji związanych z ochroną środowiska. To cenna inicjatywa, która pozwala na systematyczną naukę i rozwijanie wiedzy z zakresu ekologii. Tematyka lekcji będzie obejmowała racjonalne wykorzystanie wody, ochronę środowiska przyrodniczego w Polsce, zagrożenia dla różnych grup zwierząt i wiele innych.
Na tym nowoczesnym placu edukacyjnym będą organizowane liczne akcje, warsztaty i konkursy, które mają na celu zachęcenie uczniów i mieszkańców Sulechowa do dbania o naszą planetę.
Pierwsze zadania, które już realizowaliśmy to: akacja sprzątania świata, sadzenie lasu przez uczniów i nauczycieli oraz pokaz „Czy warto segregować śmieci?” Kolejne akcje to: konkurs plastyczny „Woda to skarb”, akcja przyrodnicza „Nasionko przyszłości”, konkurs i wystawa „Odnawialne źródła energii” i wiele innych.
Otwarcie Ekopracowni w Szkole Podstawowej nr 2 w Sulechowie to wyjątkowe wydarzenie, które promuje edukację ekologiczną i troskę o środowisko naturalne.

To doskonały przykład, jak lokalna społeczność może aktywnie przyczyniać się do ochrony planety i promocji zrównoważonego rozwoju. Dzięki inicjatywom takim jak te, młode pokolenia uczą się, że każdy ma swój wkład w tworzenie lepszego, bardziej zrównoważonego świata.

Zadanie realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze w ramach Programu Regionalnego wsparcia Edukacji Ekologicznej, wartość zadania 57 700,00 zł,z czego wysokość dotacji z NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Zielonej Górze wynosi 50 000,00 zł