Zajęcia psychoedukacyjne

W ubiegłym tygodniu (23.10-27.10.23 r.) uczniowie klas VI i VII uczestniczyli w zajęciach psychoedukacyjnych organizowanych przez fundację „NIE WIDAĆ PO MNIE”, których tematyka dotyczyła zdrowia psychicznego i zasad życia społecznego.

Poniedziałek poświęcony był tematyce przeciwdziałaniu agresji, natomiast wtorek postawom koleżeńskim, których znajomość pozwala na budowanie atmosfery szacunku i życzliwości wobec siebie i innych. W kolejnym dniu, uczniowie mieli okazję rozwijać

umiejętności nazywania, rozumienia oraz wyrażania własnych emocji. Co ważniejsze, środowe zajęcia posłużyły temu, aby uczniowie dowiedzieli się, że przeżywanie własnych emocji i stanów emocjonalnych ma charakter indywidualny, lecz istnieją określone sposoby na naukę wyrażania ich w sposób akceptowany społecznie. „Motywacja”, to hasło przewodnie zajęć przeprowadzonych w czwartek. Tym razem, uczniowie mieli okazję przekonać się, jaki wpływ ma motywacja wewnętrzna na efektywne realizowanie własnych celów życiowych. Bardzo istotnym i aktualnym tematem, który szczególnie dotyczy dzieci i młodzieży jest cyberprzemoc. Ostatnie wydarzenia pod nazwą „Pandora Gate”, które miały miejsce w przestrzeni internetowej wywołały dużo chaosu i negatywnych emocji wśród młodych osób, w związku z tym posłużyły jako jeden z przykładów omówienia piątkowego tematu. Popularność treści publikowanych przez osoby lubiane i rozpoznawalne nie powinny równać się z szeroko pojętą akceptacją społeczną, ponieważ można dostrzec w nich znamiona wspomnianej cyberprzemocy.

Cykl zajęć spotkał się z pozytywnym odbiorem i zainteresowaniem, co z pewnością przełoży się na założone cele, a jednym z nich jest wyposażenie dzieci i młodzieży w odpowiedzialność za tworzenie przyjaznego środowiska, w którym istotne jest nasze funkcjonowanie psychospołeczne.

Martyna Sawicka, psycholog