Świąteczny haft matematyczny - kl. 5a, 5b, 6a i 7a

Haft matematyczny to obraz graficzny w szczególny sposób wykonany nićmi na grubszym papierze, kartonie lub innym twardym podłożu. Możemy używać zwykłych nici, muliny lub sznurków – najlepiej kolorowych. Haft polega na przewlekaniu nitki według ustalonego wzoru.

Dlaczego matematyczny? Bo każdy ruch jest przemyślany. Jeśli nie mamy gotowego schematu, bardzo łatwo go stworzyć opanowując podstawowe techniki tego stylu. Co jeszcze? Przede wszystkim uczy cierpliwości! Wyszło fajnie, choć po drodze uczniowie napotykali wiele problemów...raz ktoś poplątał nitkę, raz ktoś ją przez przypadek urwał, albo pomylił dziurki, ale zawsze chęć dokończenia pracy była większa i z dumą zabierali swoje hafty do domu.

Haft matematyczny swoje „powstanie” zawdzięcza nauczycielce matematyki Mary Everest Boole (1832-1916), która chciała swoim uczniom ułatwić zrozumienie matematyki, a konkretnie geometrii, za pomocą deski, gwoździ i kolorowych sznureczków tłumaczyła linie krzywe. Po jakimś czasie okazało się, że od nauki do sztuki jest bardzo blisko. Matematyka stała się inspiracją dla haftu, polegającego na wyszywaniu płaskich i przestrzennych form geometrycznych przy użyciu różnorodnych kolorów nici i kształtów.
Dziedzinę sztuki, o której jest mowa powyżej, nazwano String Art („szycie krzywej”).