Program „Ekopracownia” - Odkrywanie Świata Przyjaznej Energii

W ramach projektu Ekopracownia, uczniowie klas szóstych mieli okazję na lekcji geografii zgłębić wiedzę na temat odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii.

Poprzez dyskusję i prezentację młodzież miała szansę dowiedzieć się więcej o energii słonecznej, wiatrowej, wodnej oraz geotermalnej, a także o ich roli w redukcji emisji gazów cieplarnianych i walki ze zmianami klimatycznymi.

Kluczowym momentem lekcji był pokaz filmu przedstawiającego funkcjonowanie elektrowni opartych zarówno na odnawialnych, jak i nieodnawialnych źródłach energii. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć na własne oczy różnice między tradycyjnymi elektrowniami, które często wykorzystują paliwa kopalne, a nowoczesnymi instalacjami opartymi na energii słonecznej, wiatrowej czy wodnej. Ta wizualna prezentacja dostarczyła uczniom konkretnej wiedzy i pomogła im zrozumieć, dlaczego odnawialne źródła energii są coraz bardziej preferowanym rozwiązaniem.

Po seansie filmowym uczniowie przeszli do części praktycznej lekcji, podczas której mieli okazję eksperymentować i badać różne aspekty związane z odnawialnymi źródłami energii. Dzięki wykorzystaniu sprzętu z projektu Modułowa Pracownia- energia oraz z projektu "Graj z Nami w Zielone", młodzież mogła zobaczyć na własne oczy, jak działają panele słoneczne i turbiny wiatrowe. Poprzez praktyczne doświadczenia, uczniowie mogli lepiej zrozumieć zasadę działania tych technologii oraz ich potencjał w produkcji czystej energii.

Zadanie realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze w ramach Programu Regionalnego wsparcia Edukacji Ekologicznej, wartość zadania 57 700,00 zł,z czego wysokość dotacji z NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Zielonej Górze wynosi 50 000,00 zł