Program „Ekopracownia” - ochrona i zagrożenia płazów

W ramach projektu Ekopracownia uczniowie klas szóstych na lekcji poświęconej ochronie i zagrożeniom płazów zgłębili tajniki życia tych delikatnych zwierząt. Płazy na całym świecie borykają się z licznymi problemami, począwszy od zniszczenia ich naturalnych siedlisk przez wycinkę lasów i urbanizację, po zanieczyszczenie wód i zmiany klimatyczne. Te czynniki sprawiają, że wiele gatunków płazów znajduje się na skraju wyginięcia, co stanowi alarmujący sygnał dla całego ekosystemu.Wyposażeni w wiedzę na temat problemów, przed którymi stoją płazy, uczniowie przystąpili do tworzenia plakatów, które miały na celu zwrócenie uwagi społeczności szkolnej i lokalnej na te istoty oraz zachęcenie do działań na rzecz ich ochrony. Plakaty te były nie tylko źródłem informacji, ale również inspiracją do działań. Uczniowie zaproponowali różnorodne sposoby wsparcia płazów, począwszy od prostych gestów, takich jak utrzymywanie wilgotności w ogrodach, po bardziej zaawansowane inicjatywy, jak udział w akcjach relokacji płazów podczas budowy dróg czy oczyszczanie zbiorników wodnych z toksycznych substancji. Kluczową częścią projektu było zrozumienie, że każdy może wnieść swoją cegiełkę do ochrony płazów. Czasem to drobne działania mogą mieć ogromny wpływ na zachowanie tych bezcennych stworzeń. W ten sposób lekcja stała się nie tylko źródłem wiedzy, ale również impulsem do działań społecznych na rzecz ochrony przyrody.

galeria zdjęć

Zadanie realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze w ramach Programu Regionalnego wsparcia Edukacji Ekologicznej, wartość zadania 57 700,00 zł,z czego wysokość dotacji z NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Zielonej Górze wynosi 50 000,00 zł