Światowy Dzień Liczby Pi

Liczba Pi jest na tyle wyjątkowa, że ma ... swoje święto! 14 marca obchodzimy Dzień Liczby Pi. Data jest nieprzypadkowa, ponieważ według amerykańskiego zapisu daty 14 marca to 3,14 , czyli zaokrąglenie liczby Pi do dwóch miejsc po przecinku. Wielbiciele liczby Pi, zwłaszcza dotyczy to amerykańskich naukowców, w dniu święta zajadają się specjalnymi okrągłymi ciastami, które wewnątrz udekorowane są literą π, a na obwodzie podane mają jej rozwinięcie dziesiętne.

Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego (sławnego matematyka) i Alberta Einsteina (wybitnego fizyka).

Od wielu już lat w naszej szkole obchodzony jest Dzień Liczby π. Uczniowie świętowali ten dzień w różnorodny sposób:

• Oglądaliśmy krótki film o historii i zastosowaniu liczby π,

• tworzyliśmy graficzne przedstawienie tej liczby - Miasto π,

• odczytywaliśmy rozwinięcie liczby π z tak zwanych pi-ematów, czyli wierszyków, których poszczególne słowa mają ilość liter zgodną z rozwinięciem liczby π

• zagraliśmy w grę "Czy jesteś jak π? tworząc piękne wykresy na układzie współrzędnych biegunowych,

• wymyślaliśmy jak największą ilość wyrazów, w których ukryte zostało pi,

• szukaliśmy w rozwinięciu dziesiętnym liczby Pi, liczb jedno- dwu- i trzycyfrowych spełniających wylosowaną własność

Święto Pi, niewątpliwie, miało walory dydaktyczne, ale to także ciekawy sposób uatrakcyjnienia naszych lekcji.