Program „Ekopracownia” - metoda metaplanu

W ramach projektu Ekopracownia uczniowie klasy siódmej podzieleni na grupy badali źródła zanieczyszczenia środowiska przyrodniczego w Polsce. Wykorzystując metodę metaplanu, każda grupa opisała obecny stan zanieczyszczenia w różnych obszarach: powietrzu, wodzie i glebie. Uczniowie skupili się na identyfikacji konkretnych problemów, takich jak emisja spalin, zanieczyszczenie rzek i jezior chemikaliami oraz degradacja jakości gleby przez substancje chemiczne. Ideą projektu było nie tylko zidentyfikowanie problemów, ale także zaproponowanie rozwiązań. Uczniowie rozważali, jak powinno być: czyste powietrze, czysta woda i zdrowa gleba. Wizja ich "jak powinno być" obejmowała zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery poprzez zwiększenie korzystania z energii odnawialnej, oczyszczenie zanieczyszczonych zbiorników wodnych oraz promowanie metod rolnictwa organicznego. Uczniowie zauważyli, że obecna sytuacja nie odpowiada ich wizji, ponieważ brakuje skutecznych działań podejmowanych przez społeczeństwo i rząd.

Problemem jest także niska świadomość społeczna w zakresie ochrony środowiska oraz niewystarczające regulacje dotyczące kontroli emisji zanieczyszczeń. Brak współpracy między różnymi sektorami społeczeństwa również przyczynia się do utrzymywania się problemów zanieczyszczenia środowiska.
Podczas prezentacji swoich planów, uczniowie podkreślali potrzebę współpracy społecznej i rządowej w celu osiągnięcia celów związanych z ochroną środowiska. Zauważyli również, że edukacja i świadomość społeczna są kluczowe dla zmiany obecnej sytuacji.

Zadanie realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze w ramach Programu Regionalnego wsparcia Edukacji Ekologicznej, wartość zadania 57 700,00 zł, z czego wysokość dotacji z NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Zielonej Górze wynosi 50 000,00 zł