Program „Ekopracownia” - ochrona i zagrożenia ptaków

Na zajęciach biologii w ramach projektu Ekopracownia poświęconej ochronie i zagrożeniom ptaków, uczniowie klas szóstych dowiedzieli się, dlaczego warto chronić te istoty oraz jakie czynniki wpływają na ich przetrwanie. W trakcie lekcji młodzież miała okazję przyjrzeć się różnorodności ptaków i ich znaczeniu dla równowagi ekosystemów.
Usuwając ptaki z ekosystemu, narażamy się na liczne niebezpieczeństwa, w tym nadmierne rozmnożenie szkodników czy obniżenie różnorodności biologicznej. Pomimo swojej istotnej roli ptaki spotykają się z licznymi zagrożeniami, z którymi muszą się zmagać. Na zajęciach omówione zostały główne czynniki, takie jak utrata siedlisk, zanieczyszczenie środowiska, kłusownictwo oraz kolizje z budynkami i przeszkodami. Podczas lekcji uczniowie zapoznali się również z różnymi metodami ochrony ptaków. Tworzenie rezerwatów przyrody, prowadzenie programów edukacyjnych oraz stosowanie odpowiednich praktyk rolniczych to tylko niektóre z działań, które mogą przyczynić się do poprawy sytuacji ptaków. Istotne jest również zaangażowanie społeczeństwa w ochronę ptaków poprzez świadomość i edukację na temat ich znaczenia dla środowiska.

Zadanie realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze w ramach Programu Regionalnego wsparcia Edukacji Ekologicznej, wartość zadania 57 700,00 zł, z czego wysokość dotacji z NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Zielonej Górze wynosi 50 000,00 zł