Netykieta - wszystko co powinieneś wiedzieć

Netykieta to zasady dobrego zachowania w Internecie. Została ona stworzona przez samych internautów, aby ułatwić wszystkim jak najbezpieczniejsze i przyjemne korzystanie z możliwości oraz zasobów Sieci. Wiele reguł netykietowego postępowania wynika wprost z charakteru korzystania z różnych internetowych usług (komunikatory, e-mail). Netykieta obowiązuje wszystkich internautów, choć pewnie nie wszyscy słyszeli o jej istnieniu.

Za nieprzestrzeganie netykiety możesz zostać „zbanowany(a)(otrzymać od administratora blokadę na dostęp, np.: do forum) lub po prostu internetowa społeczność zacznie cię ignorować.

Przede wszystkim:

1. Przemyśl swoje działania online.
  2. Nie działaj na czyjąś szkodę.
  3. Nie nadużywaj możliwości, jakie Ci daje Internet.

Z tych trzech głównych zasad wynikają reguły bardziej szczegółowe.

Reguły dla usług pocztowych np.: e-mail, listy dyskusyjne:

• zakaz spamowania (wysyłania niechcianych informacji, reklam, itp.)
  • zapoznaj się z działem FAQ grupy lub listy zanim się zaczniesz z niej korzystać,
  • stosuj się do reguł pisania obowiązujących w danej grupie,
  • nie wysyłaj maili/postów do kilku grup na raz,
  • pisz jedynie na temat,
  • pisz małymi literami, gdyż duże oznaczają KRZYK.

Reguły dla usług interaktywnych np.: komunikatory, czaty, strony WWW:

• zakaz floodowania (“bombardowanie” informacjami, np.: o identycznej treści, wysyłanymi w krótkich odstępach czasowych),
  • zapoznaj się z FAQ-iem danego kanału/grupy/czatu i przestrzegaj zawartych tam zasad szczegółowych,
  • nie nagabuj (uparte łączenie się) osoby, które sobie tego nie życzą,
  • unikaj „łańcuszków szczęścia”,
  • używaj z wyczuciem emotikonów (tzw. buziek),

I najważniejsze, nie bądź Bełkotem!

Bełkot to użytkownik Internetu, który rozpoczyna dyskusję z innymi internautami po to, aby zdenerwować lub obrazić. Umieszcza w Sieci kontrowersyjne, szokujące lub nieprzyjemne treści. Zasada postępowania jest prosta „nie karmić Bełkota”, to znaczy – nie wchodzić z nim w rozmowę. Należy też pamiętać, że nie należy publikować w Internecie treści  niezgodnych z prawem zdefiniowanych w różnych ustawach.

Życzę rozważnego korzystania z Sieci.

Pedagog - Agnieszka Hunczak-Kielarska

www.netykieta.prv.pl