Postanowienie noworoczne najlepiej przekuć na konkrety

Postanowienie noworoczne najlepiej przekuć na konkrety - „chcę mieć zdrowszą skórę” lub „chcę mieć lepszą kondycję”, i cieszyć się z osiągania kolejnych, nawet drobnych sukcesów.

Papierosy to setki szkodliwych substancji, wywołujących nie tylko raka płuca, który w Polsce występuje najczęściej (co roku wykrywa się go u 20 tysięcy osób), ale także przyczyna nowotworów krtani, warg czy żołądka. Jednak dla wielu palaczy to za mało, aby zerwać  z nałogiem.

– Dotyczy to zwłaszcza młodych ludzi. Perspektywa zachorowania wydaje im się zbyt odległa, tymczasem to jeden z tych nawyków kształtowanych w młodym wieku, które mogą mieć tragiczne skutki w przyszłości – mówi Martyna Niewójt z Fundacji Rosa, szef programu Rakoobrona, którego celem jest edukacja w zakresie profilaktyki onkologicznej.

Jak rzucić palenie? Najważniejsze są motywacja i konsekwencja. Działaj świadomie, krok po kroku – najpierw zrezygnuj z papierosa po obiedzie albo na przerwach. Nie wiesz, co zrobić   z rękoma bez papierosa? Pomogą ci pestki dyni, wykałaczka czy piłeczka do ściskania. Dobrą motywacją do rzucenia palenia są także pieniądze. Przyjmijmy, że paczka papierosów kosztuje w Polsce średnio 13 złotych. Jeśli ktoś pali paczkę dziennie, to rocznie wyda 4628 złotych. Jeśli pół paczki, to nadal jest to imponująca kwota 2314 złotych.

Mieć ładną, zdrową cerę

Innym bardzo szkodliwym nawykiem jest korzystanie z solarium. Natężenie promieniowania z lamp jest tak wielkie, że tuż po ich włączeniu otrzymujemy około 20 razy większą dawkę niż przy zwykłym opalaniu. To tak, jakby znaleźć się w palących promieniach słońca stojącego w zenicie na równiku.

Według różnych badań, w przypadku osób do 35. roku życia, które korzystają z solarium regularnie, ryzyko zachorowania na czerniaka złośliwego zwiększa się o 75-100%. Na ten typ nowotworu choruje dziś trzy razy więcej Polaków niż jeszcze 20 lat temu. Co zatem zrobić, aby mieć ładną, zdrową cerę? Postaw na naturalną opaleniznę, albo... jej brak. Alabastrowa cera to trend od kilku sezonów. Jeśli jednak tęsknisz za ciemniejszą skórą, możesz pić sok  z marchewki – w naturalny sposób nada cerze ładnego kolorytu.

Jeść zdrowo, badać się i… mieć spokój

Na początek zdrowa dieta – ma szczególnie duże znaczenie w zapobieganiu nowotworom. Unikaj tłuszczów, cukru czy soli, natomiast jedz dużo produktów bogatych w witaminy A, C, E (naturalne antyoksydanty) oraz magnez i selen. Zacznij od małych postanowień – ograniczam smażone mięsa, do każdego posiłku dodaję zielone warzywa, a kanapki robię tylko z pieczywa pełnoziarnistego. Lepsza dieta to nie tylko zapobieganie chorobom, lecz także lepsze samopoczucie na co dzień i silniejszy organizm. Dodatkiem jest zgrabna sylwetka.

Profilaktyka to także badania. Wpisz na listę postanowień regularne wizyty u specjalistów. Masz znamiona? Raz na pół roku idź do dermatologa. Z kolei w przypadku zapobiegania rakowi szyjki macicy wystarczy tylko zrobić badanie cytologiczne raz na trzy lata.

Wczesne rozpoznanie tego typu nowotworów daje niemal 100% wyleczalność. Dlatego Fundacja Rosa, w ramach programu Rakoobrona, stara się zaszczepić wśród młodzieży szkół średnich i gimnazjalnych dobry nawyk regularnych badań, a także podstawową wiedzę dotyczącą profilaktyki. Pokazujemy m.in., że istnieje bezpośrednia zależność między stylem życia a ryzykiem zachorowania na raka – mówi Martyna Niewójt.

Najlepszą motywacją do działania będzie to, że coraz lepiej się czujesz i coraz lepiej wyglądasz.

Program realizowany będzie w szkole z inicjatywy Stowarzyszenia Uczniom Gimnazjum nr 2 w Sulechowie. Więcej informacji o kampanii na stronie: www.rakoobrona.pl.

przygotowanie: A.Hunczak-Kielarska