Julka i Kuba poznają zasady bezpiecznego korzystania z mediów i internetu - zajęcia w klasie 2a

Cele operacyjne
Dzieci:
● znają zasady korzystania z mediów,
● wiedzą, jak zachować się, gdy w sieci zobaczą coś niepokojącego,
● znają podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z mediów.

Nauczyciel zaprosił uczniów do rozwiązywania quizu, w którym pomogą przeprowadzić małego pingwinka przez kilka problemów, które napotkał on podczas korzystania z mediów. Wszystkie dylematy pingwinka zawarte były w prezentacji zawierającej pytania do dzieci. Uczniowie zostali podzieleni na kilka drużyn. Każdej grupie wręczone zostały kartoniki z literkami A, B i C, których użyli do wskazania prawidłowej odpowiedzi. Na tablicy narysowana została tabelka na punkty zdobyte przez każdą z drużyn. Jedna poprawna odpowiedź oznaczała jeden punkt. Nauczyciel wyświetlił na ekranie Pingwinkowy quiz. Na początku uczniowie wysłuchali krótkiej opowieści o pingwinku, następnie opisu pierwszego kłopotu małego pingwinka oraz pytanie problemowe. Każda z drużyn otrzymała chwilę na naradę i udzielenie odpowiedzi poprzez pokazanie odpowiedniego kartonika - A, B lub C. Nauczyciel wyświetlał prawidłową odpowiedź oraz przydzielał punkty drużynom.
W podsumowaniu lekcji nauczyciel zapytał dzieci, czego nauczył się pingwinek podczas korzystania z tabletu. O jakich najważniejszych zasadach powinien pamiętać? Każda z grup udzieliła prawidłowej odpowiedzi.

Małgorzata Andrzejewska