Konkurs „Szkolne Przygody Gangu Swojaków”

Kolejna wygrana naszej szkoły w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez sieć sklepów Biedronka!

Tegoroczna edycja akcji „Szkolne Przygody Gangu Swojaków” miała na celu uświadomienie dzieciom, że istnieją zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt oraz pokazanie sposobów ich ochrony.

W dobie mediów i Internetu szczególnie ważne jest nauczyć dzieci odrywać wzrok od różnego rodzaju ekranów i żyć w zgodzie z naturą. Ważne jest zatem, aby pokazać dzieciom piękno natury, oraz że jej odkrywanie i poznawanie może być niezwykłą zabawą.

Klasa I B odbyła cykl zajęć przyrodniczych w towarzystwie następców „Fajniaków” - „Swojaków”.

W naszej małej Ojczyźnie, którą jest miasto Sulechów, mamy chroniony gatunek, jakim jest nocek duży. W wieży kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie znajduje się kolonia rozrodcza nocka dużego Myotis, którego liczebność wynosi ponad 600 sztuk.

Aby poznać bliżej tego ciekawego ssaka, uczniowie klasy IB wyszukiwali w dostępnych atlasach i książkach o zwierzętach informacji na temat nietoperzy. Poznali budowę nietoperza oraz sposób odżywiania. Dowiedzieli się również wielu ciekawostek na ich temat, na przykład dlaczego nietoperze nie chodzą na nogach, a także, że są niezwykle dobrymi przyjaciółmi dla swoich nietoperzych stad, dzielą się bowiem między sobą zdobytym pożywieniem.

Następnie z wielką radością wykonali makietę naszego miasta oraz stadko nietoperzy, wokół kościoła, który w okresie rozrodczym zamieszkują.

„Swojakowe lekcje” były doskonałym urozmaiceniem edukacji przyrodniczej, nauką przez zabawę oraz okazją do zaszczepienia wśród uczniów pasji do ekologii oraz ochrony przyrody.

Czy Ty wiesz, że nietoperz
To całkiem miły zwierz.
Poddasze kościoła zamieszkuje,
na jedzenie chętnie poluje.
Dzieli się nim z przyjaciółmi,
Ale nie pokazuje się między ludźmi.
Taki straszny, a nie straszy,
Nie uciekają nawet myszy.
My już wiemy, że ochraniać go musimy,
Od dziś bardzo nietoperze lubimy.

Martyna Siemaszko