Program „Ekopracownia” - główne zagrożenia oraz sposoby ochrony gadów

W ramach projektu Ekopracownia, uczniowie klasy szóstej podjęli się zgłębienia tematu głównych zagrożeń oraz sposobów ochrony gadów opierając się na książce "Najlepsze praktyki ochrony gadów" autorstwa Katarzyny Kurka, Janusza Holuka, Stanisława Burgo i Michała Piotrowskiego.

Jednym z gatunków, które zostały dokładniej przeanalizowane jest żółw błotny. Utrata siedlisk, w tym mokradeł i terenów podmokłych, które są jego naturalnym środowiskiem, stanowi jedno z największych niebezpieczeństw. Działalność człowieka w postaci osuszania terenów i przekształcania ich pod zabudowę lub rolnictwo prowadzi do zmniejszenia dostępnych miejsc życia dla tych gadów. Ponadto niekontrolowany wyrób nawozów naturalnych czy pestycydów stosowany na polach uprawnych może prowadzić do zatrucia i śmierci tych zwierząt.

Kolejnym gadem, który został omówiony przez uczniów jest gniewosz plamisty. Gad zamieszkujący głównie suche obszary Europy, również boryka się z licznymi zagrożeniami. Jego naturalne siedliska, takie jak stepy czy wrzosowiska, są coraz częściej niszczone przez działalność człowieka, co prowadzi do zmniejszenia dostępnych obszarów życia. Narażony jest na działanie pestycydów używanych w rolnictwie oraz na śmiertelne pułapki pozostawiane przez ludzi, którzy boją się tych węży. W tym przypadku kluczową rolę odgrywa edukacja społeczna, która może przyczynić się do zmniejszenia konfliktów między ludźmi a gadami, a także podejmowanie działań mających na celu ochronę ich siedlisk.

Następnym gadem omawianym na lekcji był wąż Eskulapa, który także stoi w obliczu wielu zagrożeń. Zniszczenie siedlisk, kłusownictwo oraz nielegalny handel gatunkami chronionymi stanowią główne niebezpieczeństwa dla tego węża. Ponadto, w niektórych regionach towarzyszy zjawisko tępienia tych węży ze względu na błędne przekonania na temat ich groźności. Konieczne jest podjęcie działań zarówno na poziomie ochrony siedlisk, jak i edukacji społecznej, aby zwiększyć świadomość i ochronę tego gatunku.

Wnioski płynące z pracy uczniów są jasne - ochrona gadów wymaga kompleksowego podejścia, które obejmuje nie tylko działania ochrony siedlisk, ale także edukację społeczną. Poprzez promowanie świadomości i dbałości o środowisko naturalne, możemy wspólnie zadbać o przetrwanie tych fascynujących stworzeń na naszej planecie.

Zadanie realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze w ramach Programu Regionalnego wsparcia Edukacji Ekologicznej, wartość zadania 57 700,00 zł, z czego wysokość dotacji z NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Zielonej Górze wynosi 50 000,00 zł