Zadania z przesiadką - lekcja matematyki w klasie V

Na dzisiejszej lekcji matematyki w klasie V w ramach lekcji powtórzeniowej usystematyzowaliśmy wiedzę dotyczącą własności liczb naturalnych - za pomocą zadań z przesiadką.

Zasady pracy są proste. Każdy z uczniów zapisuje na karcie rozwiązanie zadania ze stolika, przy którym siedzi. Ważny jest jednak czas, dziś stoper odmierzał 2 minuty. W momencie, gdy czas się skończył - a zegar zadzwonił - uczniowie przesiadali się o jedno miejsce w prawo i rozwiązywali kolejne zadanie. Zadania nie były skomplikowane - uczniowie zdążyli je rozwiązać w niedługim czasie. oraz były zróżnicowane - dzieci większym zaciekawieniem rozwiązywały kolejne. Praca trwa tak długo, aż każdy wróci na miejsce, z którego rozpoczynał pracę.

Chętni uczniowie mogli oddać swoje prace, ale nie było to obowiązkiem. Ważniejsze było, aby te zajęcia były dla uczniów powtórką - a nie pracą i uczeniem się dla ocen.

Praca pod presją czasu ma swoje minusy... Jednakże na egzaminie też jest wyznaczony czas i uczniowie muszą czasem trenować umiejętność dostosowania się do takiej formy pracy. A ponieważ wiedzieli, że nie będą oceniani, skupili się nad zadaniami i czas nie był bardzo uciążliwy.

Uczniom lekcja się spodobała, pracowali aktywnie i samodzielnie.

Agata Erdmańska