Bajki-pomagajki

W II okresie klasy 1A i 1B brały udział w zajęciach z bajkoterapii pt. „Bajki-pomagajki sposobem na rozwijanie sfery społeczno-emocjonalnej u dzieci”. Na zajęciach wykorzystano książki Leo Bormansa pt. „Szczęście” i „Przyjaźń”, w których znajdowały się krótkie opowiastki, a ich głównymi bohaterami były… ptaki. Każda historia pokazywała jeden z kluczy do szczęścia oraz zalety posiadania przyjaciół. Bajki nie bez powodu prezentowane były dzieciom właśnie w takiej kolejności, Bo, aby być szczęśliwym, trzeba wiedzieć, czym dla nas to szczęście jest. A człowiek szczęśliwy jest osobą bardziej pewną siebie, świadomą potrzeb i doceniającą potrzebę i moc przyjaźni. Po przeczytaniu i omówieniu bajki, każde zajęcia zawierały także część uzupełniającą w postaci aktywności fizycznej lub zadania plastycznego.

Dzieci chętnie brały udział w zajęciach oraz proponowanych aktywnościach, z przyjemnością przypominały historię z poprzedniego spotkania, skupiały się na treści prezentowanych bajek. Podczas omówienia sytuacji głównego bohatera uczniowie zawsze nawiązywali do własnych doświadczeń, chętnie dzielili się swoimi przeżyciami, przemyśleniami, pokazując przy tym dużą otwartość i refleksyjność. Wypowiadając się na forum klasy budowały pewność siebie, doskonaliły umiejętności autoprezentacji, poznawały emocje swoje i innych oraz sposoby radzenia sobie z nimi. A – co najważniejsze – to wszystko przy sporej dawce śmiechu i dobrej zabawy! I oby tak dalej! :)

Marta Mucha