Europejski Dzień Języków

Europejski Dzień Języków (European Day of Languages) obchodzony jest 26 września z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską. W ramach obchodów do 800 milionów Europejczyków z 47 państw, które w Radzie Europy reprezentowane są przez swoich przedstawicieli, kierowany jest apel o podejmowanie nauki większej liczby języków i to niezależnie od wieku uczących się oraz formy kształcenia – szkolnej czy pozaszkolnej. Rada Europy w przekonaniu, że różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami, oraz że różnorodność języka stanowi kluczowy czynnik bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu, podejmuje starania mające na celu promowanie wielojęzyczności na terenie całej Europy.

I w naszej szkole obchodziliśmy ten dzień. W miniony poniedziałek, na lekcjach języka niemieckiego, uczniowie mieli możliwość pogrania w różne gry – począwszy od rozszyfrowania tajnej wiadomości (secret message) przez europejską internetową zgadywankę po malowanie balonikowych flag i witania się w różnych językach. Na samym końcu ułożona została olbrzymia puzzlowa mapa Europy. Było zabawnie, wiedzowo i baaardzo głośno.