Filmowe wyprawy M+. Lekcja matematyki w klasie 4a

Matematyka na faktach. Filmowe wyprawy M+ to seria filmów o różnej tematyce i związanych z nimi kart pracy, które rozbudzają uczniowską ciekawość, zachęcają do samodzielnego pogłębiania wiedzy, a przede wszystkim pozwalają lepiej zrozumieć matematykę.

Na lekcji matematyki uczniowie klasy 4a obejrzeli film o wyrobie piekarniczym – chlebie – od ziarna pszenicy do bochenka chleba. Poznali etapy produkcji chleba, a na podstawie filmu uzupełniali brakujące słowa w tekście oraz rozwiązywali zadania tekstowe, w których "głównym bohaterem" był oczywiście chleb.

Dodatkowo, uczniowie mogli zrealizować projekt:

PROPOZYCJA 1:
Wśród rodziców lub ich znajomych z pewnością znajdują się osoby, które umieją upiec chleb domowym sposobem, na zakwasie lub na drożdżach. Robi się to tradycyjną metodą lub w maszynie do wypieku chleba. Dowiedz się, jak powstaje taki chleb. Czym różni się domowa produkcja od produkcji przemysłowej? Przygotuj relację (np. fotografie, film, plakat, prezentacja)ze swoich badań. Warto wspólnie przygotować ciasto i upiec chleb. Taki chleb smakuje zawsze inaczej niż ten ze sklepu. Zwykle smakuje lepiej, chociażby z tego powodu, że został przygotowany własnoręcznie.

PROPOZYCJA 2:
Wybierz się do pobliskiego sklepu i dowiedz się, jakie rodzaje chleba są w sprzedaży (np. oliwski, orkiszowy, razowy, sitkowy, wileński, żytni). Dzięki informacjom podanym przez producentów można poznać skład chleba, jego wagę i cenę. Na tej podstawie przygotuj szczegółowe zestawienie dotyczące składu, wagi i cen poszczególnych rodzajów chleba.
Możesz też ustalić, w jakie dni sprzedaje się najwięcej chleba

Realizacji projektu podjęło się 10 uczniów. Wykazali się niezwykłą kreatywnością - były filmy, plakaty, albumy. Brawo, brawo, brawo!

Już niedługo relacja z drugiej wyprawy "Jak powstają świece".

Agata Erdmańska