Wizyta kl. II b w fabryce bombek

Uczniowie kl. II b odwiedzili fabrykę bombek w Stodolsku. Wycieczka miała na celu zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych.

Pierwszym etapem zwiedzania było pomieszczenie, w którym pracownik fabryki nad palnikiem ogniowym rozgrzewał szkło, a następnie ustami wydmuchiwał bańki. W drugim etapie powstawania bombek mogliśmy zaobserwować ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, a następnie potrząsa nimi i zanurza w ciepłej wodzie, dzięki czemu bańki uzyskują piękny, srebrzysty połysk. Taki wytwór trafia w kolejnym etapie do lakierni, gdzie nadaje się bombkom przeróżne kolory poprzez zanurzenie w farbach. Następnie wędrują do suszarni. W dziale dekoracji przyjrzeliśmy się jak bombki są ręcznie malowane i ozdabiane brokatem.

Na zakończenie wycieczki wszystkie dzieci otrzymały bombki choinkowe z własnym imieniem oraz dedykacjami. To była bardzo pouczająca lekcja.

Katarzyna Krzyżak