Matematyczne Biuro Śledcze w klasie 5a

Do Biura Detektywistycznego Królowej Matmy zwrócił się o pomoc 11-letni Jaś. Chłopiec zaprosił do siebie kolegów, żeby wspólnie pograć w gry. Kilka godzin przed spotkaniem zauważył, że wszystkie gry z jego pokoju zniknęły. Pojawiły się za to dziwne wskazówki, a w każdej z nich ułamki, za którymi, delikatnie mówiąc, nie przepada. Domyśla się, że ktoś próbuje zmusić go do nadrobienia zaległości z matematyki, ale on dziś już naprawdę nie ma na to czasu. Nie chce zawieść kolegów, a w pośpiechu nie jest w stanie rozwiązać wskazówek. Zgłosił się do detektywów Królowej, przekazał listę podejrzanych oraz wszystkie wskazówki i obiecał, że zaraz po spotkaniu z kolegami, zabiera się za naukę! W pierwszej kolejności Jaś chciał znaleźć w Internecie rozwiązania zadań, jednak okazało się, że jego komputer jest zablokowany i wyświetla się na nim wiadomość:

JEŚLI ODKRYJESZ KIM JESTEM,
ODDAM CI WSZYSTKIE GRY

Uczniowie klasy 5a w ramach lekcji powtórkowej pomogli Jasiowi uratować jego plany i rozpoczęli śledztwo, przeanalizowali wszystkie dowody znajdujące się w dokumentacji sprawy, a następnie wykreślili te osoby, które przestały być podejrzane.

Uczniowie bawili się w trakcie tej lekcji znakomicie. Udało nam się zrealizować powtórkę materiału w sposób aktywny, z wypiekami na twarzach uczniów.