„Bojowa” lekcja w klasie 5 b

Cykl lekcji poświęconych lekturze Ferenca Molnara „Chłopcy z Placu Broni” uczniowie klasy Vb zakończyli bitwą o plac. Piątoklasiści w drodze losowania podzielili się na dwie grupy: chłopców z Placu Broni i czerwone koszule. Klasa na 45 minut zamieniła się w plac bitwy. Obie grupy wzniosły fortece obronne, wykorzystując ławki i krzesła. Za „amunicję” posłużyły uformowane w kule stare gazety. W środku kul znajdowały się pytania dotyczące treści lektury. Na dany znak przeciwne grupy rzucały do siebie papierowe kulki. Następnie należało odnaleźć ukryte w nich pytania i zapisać odpowiedzi. Obie drużyny prawidłowo odpowiedziały na większość pytań. Po zakończeniu bitwy członkowie obu grup podali sobie ręce, dziękując za wspólną zabawę . Potem trzeba było połączyć siły, by wspólnie posprzątać klasę, która wyglądała jak prawdziwe pobojowisko. Rannych nie było, bo walka była „na wiedzę”, a papierowe kulki nikomu nie mogły wyrządzić krzywdy. Lekcja była podsumowaniem pracy z lekturą. Uczniowie dobrze się bawili, współpracowali ze sobą, przy okazji utrwalając wiedzę.

Danuta Dąbrowska- Mik