Akcja Żonkile

Nasza szkoła włączyła się w obchody rocznicy powstania w getcie warszawskim w ramach akcji społeczno- edukacyjnej Żonkile.

19 kwietnia br. przypada 79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje dziesiątą, jubileuszową akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”.
Akcji towarzyszy hasło #ŁączyNasPamięć które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności i potrzebę dialogu ponad podziałami. Obchody tegorocznej akcji organizatorzy poświęcili tematowi miłości, podkreślając w ten sposób znaczenie uniwersalnych i ponadczasowych postaw tj. empatii, wrażliwości na krzywdę innych i poświęcenia na rzecz potrzebujących.
Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznicę powstania w getcie warszawskim co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów.