Mobilne Laboratoria Przyszłości

Laboratoria Przyszłości to ogromny projekt edukacyjno-technologiczny. Dzięki tej inwestycji, szkoły podstawowe oraz ogólnokształcące szkoły artystyczne zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt. Drukarki 3D oraz mikrokontrolery już teraz pozwalają uczniom rozwijać kompetencje przyszłości, realizować własne projekty i doskonalić umiejętności przydatne na nowoczesnym rynku pracy. Laboratoria Przyszłości opierają się na tzw. kierunkach STEAM (ang. science, technology, engineering, art, mathematics, czyli nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Celem projektu jest wyrównanie szans edukacyjnych uczniów w całej Polsce i zapewnienie im warunków do wejścia w przesycony technologią świat z odpowiednimi kompetencjami. Realizację tego celu umożliwi zapewnienie powszechnego dostępu do nowoczesnych technologii oraz wsparcie nauczycieli w ich nauce poprzez m.in. poprowadzenie lekcji pokazowych w szkołach.

Efektem uruchomienia programu Laboratoria Przyszłości jest wyposażenie 99% samorządowych szkół podstawowych w Polsce w nowoczesny sprzęt o wartości miliarda złotych oraz stworzenie szansy rozwoju kompetencji jutra dla uczniów. Gmina Sulechów również otrzymała takie wsparcie w tym Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II, która wydatkowała na cel kwotę około 70000,00 zł.

Nasza Szkoła została wytypowana do przeprowadzenia warsztatów dla uczniów. 20 października 2022 r. odwiedziło nas Mobilne Laboratorium Przyszłości. Specjalni edukatorzy zaprezentowali naszym uczniom i uczniom ze Szkoły Podstawowej w Kalsku możliwości wykorzystania drukarek 3D oraz opowiedzieli o sztucznej inteligencji.

Zajęcia wzbudziły duże zainteresowanie. Wszyscy bardzo aktywnie uczestniczyli w warsztatach i nawet świetnie się bawili. Swoje umiejętności testowali również nasi szanowni, dorośli goście. W warsztatach wzięli udział: Pani Krystyna Knyspel, kierownik sulechowskiej oświaty, Pan Tomasz Zygmund, zastępca kierownika oświaty oraz Pani dyrektor Ewa Łysień wraz z nauczycielem informatyki, Panem Markiem Czechem. Efektem zajęć są drobne elementy wydrukowane na drukarkach 3D. Po warsztatach nasi uczniowie kontynuowali zajęcia i wydrukowali różne gadżety w tym między innymi halloweenowe dynie, kotki i bombki.