Światowe Dni Origami - lekcja matematyki w kl. 4a, 4b i 5a

Światowe Dni Origami to okres pomiędzy Dniem Origami zaproponowanym w USA w 2005 roku (24 października), a Dniem Origami w Japonii (11 listopada).

Origami to japońska sztuka składania papieru. Pochodzi od słów oru (składać) i kami (papier). Tradycyjne origami polega na tworzeniu figur z kwadratowego arkuszu papieru poprzez zaginanie, bez użycia kleju i nożyczek. Ten rodzaj sztuki jest w Japonii obowiązkowym przedmiotem w szkole. Japończycy, uważają bowiem, że origami pomaga w nauce matematyki i geometrii. Ćwiczy dokładność, sprawność manualną, uwagę oraz wykonywanie zadań według ściśle określonej kolejności.

Podczas dzisiejszych zajęć uczniowie kl. 4a, 4b i 5a realizowali kolejne zadanie projektu (Nie)zwykła matematyka: Dzień Origami - budowanie bryłek z papieru.
Początkowo z kwadratowej kartki stworzyliśmy romby, a z rombów płaskie sześciany, ale jak się okazało budowle z sześcianów wcale nie były już takie płaskie.

Pomysł ze strony OriMatma.