Projekt „Graj z nami w zielone”

Klasa VI b skończyła drugą część projektu „Graj z nami w zielone”, który dotyczył sprytnych rad na odpady. Zajęcia odbywały się w sali lekcyjnej formie teoretycznej i praktycznej.

Na początku realizacji zagadnień dotyczących racjonalnego wykorzystywania odpadów uczniowie wysłuchali prezentacji na temat problematyki zanieczyszczenia środowiska przyrodniczego, zapoznali się z zasadą 6R, omówiliśmy problem odpadów na świecie oraz to, jak istotne są codzienne decyzje i działania każdego człowieka. W ramach realizacji części teoretycznej każdy z uczniów wykonał własną piramidę 6R ( kompostuj, naprawiaj, używaj ponownie, odmawiaj, przetwarzaj i ograniczaj). Dzieci wykonały kartę pracy: usuń zbędne przedmioty, cykl życia śmiecia, odkryj zaszyfrowaną wiadomość, bingo-odpad do śmietnika, kodowanie i recyklingową zagadkę . Na koniec wykonaliśmy test: Czy jesteś eco?

W części praktycznej uczniowie w grupach wykonali ogród w słoiku, wykorzystali do tego zadania: słoiki, kule, małe akwaria, zwierzątka z plastiku, kamyki, gałązki oraz szczepki roślin. Wszystkie akcesoria, które użyto do realizacji projektu były wcześniej uznane za odpad.

W ramach sprytnych inspiracji kulinarnych uczniowie przygotowali kompot z obierek jabłek. W prosty i szybki sposób można przygotować pyszne dania z produktów, których tylko z pozoru nie można wykorzystać. Gotowanie z resztek może być znaczącym wkładem w ograniczenie produkcji śmieci. Jest to również praktyczny styl życia doskonały dla wszystkich, którzy chcą gotować oszczędnie i gospodarnie.