Lekcja matematyki w klasie 6a - prędkość, droga, czas

Uczniowie klasy 6a zrealizowali kolejne zadanie projektu (Nie)zwykła matematyka - Matematyka w podróży. Zadanie: Szybka, szybsza i najszybsza.

Wokół nas poruszają się zarówno ludzie, jak i zwierzęta, rzeczy czy pojazdy. Ruch jest zjawiskiem powszechnym. Opisując ruch używamy trzech pojęć: drogi, prędkości i czasu.
Prędkość, droga i czas to ważne pojęcia, z którymi spotykamy się nie tylko na matematyce, ale także na przyrodzie, fizyce i biologii.

W rzeczywistości obiekty poruszają się z różną prędkością. Na przykład samochód musi czasami zwolnić, a czasami może przyspieszyć. Dlatego mówiąc o prędkości mamy na myśli średnią prędkość.

Dzisiaj na lekcji matematyki w klasie 6a omawiając temat "prędkość" wykorzystaliśmy samochodziki przyniesione z domu.

Wykonaliśmy na holu szkolnym doświadczenie: Jak szybko mogą pojechać zabawkowe samochodziki?

Uczniowie puszczali swoje autka na wyznaczonych odcinkach, mierzyli czas i obliczali prędkość zabawki. Wyniki otrzymaliśmy w m/s i zamienialiśmy km/h.

Mierzyliśmy również czas oraz drogę osób, które biegały skakały na jednej nodze czy chodziły tip-topami.

Sprawdziliśmy nawet z jaką średnią prędkością biegła poprzednia wychowawczyni, w czasie swego ostatniego treningu.