Wymiana uczniowska ze szkołą partnerską w Furstenwalde

Dużo już się działo na mniejszości niemieckiej, ale takiego projektu nie było w całej naszej historii. Nasza nowa szkoła partnerska Sigmund-Jähn-Grundschule z Füstenwalde świętowała 25.09.2019 swoje 40 urodziny. Z tej okazji pani dyrektor Ines Tesch zaprosiła do szkoły… cyrk. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że przedstawienie cyrkowe dali uczniowie tej szkoły. Naturalnie po uprzednim solidnym treningu.

Do tego projektu zostało zaproszonych 10 uczniów i 2 nauczycielki mniejszości niemieckiej naszej placówki. Oczywiście ochoczo wzięliśmy udział w całym urodzinowym zamieszaniu. Zakwaterowanie i wyżywienie mieliśmy zapewnione w szkole. Śmiechu było co niemiara, kiedy w salach rozpakowywaliśmy nasze walizki. Ciasno poukładane łóżka sprzyjały wymianie zdań i zabawom.

Już pierwszego dnia zapewniono nam atrakcje, bowiem któż z nas może powiedzieć, że rozkładał namiot cyrkowy? Potem było tylko lepiej. Pojechaliśmy autobusem na letni tor saneczkowy i zjeżdżaliśmy do upadłego.

Drugiego dnia zaczęły się pierwsze cyrkowe treningi – dzieciaki zostały przydzielone do różnych grup -  od akrobatów poprzez piratów i fakirów po magików. Była też grupa clownów i treserów gołębi. Kiedy nie było treningów uczniowie w tych samych grupach rozwiązywali różne zadania matematyczno-artystyczne. Oczywiście po niemiecku.

Z dodatkowych popołudniowych atrakcji wyliczyć należy minigolf, kręgle, aquapark, dyskotekę i odwiedziny w klubie młodzieżowym. Ogromne wrażenie wywarło na nas spotkanie z burmistrzem Fürstenwalde. Mogliśmy zwiedzić jego biuro w ratuszu oraz salę obrad, gdzie poczuliśmy się przez chwilę niczym prawdziwi radni.

Gwoździem programu był sobotni oficjalny występ cyrkowy przed wypełnioną po brzegi publicznością. Niestety po występie nadszedł czas pożegnania, trudno było się rozstać z naszymi niemieckimi rówieśnikami. Zmęczeni ale pełni wrażeń wróciliśmy do szkolnej rzeczywistości.

W tym miejscu chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za ogromne finansowe wsparcie. Bez niego nasz wyjazd nie byłby możliwy. Dziękujemy serdecznie. Vielen Dank.

Ania Wachocz-Lądwik
Małgorzata Szwarga